7 tipov, ktoré vám môžu pomôcť prestať fajčiť

ako prestať fajčiť

Skoncovať s fajčením nie je ľahké. Chce to pevnú vôľu, sebazaprenie a dávku trpezlivosti. Ak to však naozaj chcete, zvládnete to. Pomôže, ak v tom nie ste sami. Skúste na ukončení závislosti pracovať spolu s ďalším fajčiarom a navzájom sa podporovať. S otázkou ako prestať fajčiť, vám možno pomôžu aj tieto tipy.

1. Stanovte si dôvod, prečo prestávate

O tom, že chcete prestať fajčiť, musíte byť presvedčení vy. Nesmie to byť z donútenia, pretože tak to asi nezvládnete. Je vašou motiváciou zhoršený zdravotný stav? Alebo chcete ušetriť? Nech už je váš dôvod akýkoľvek, na začiatku si ho stanovte a v procese odvykania naňho myslite.

2. Pripravte sa na krízu

Pretože určite príde. Zahasiť poslednú cigaretu a už nikdy nedostať chuť fajčiť, je takmer nemožné. Kríza môže prísť v stresovej situácii, pri posedení s priateľmi alebo keď uvidíte fajčiť niekoho iného. V takej chvíli odíďte od fajčiara, dajte si žuvačku, vyberte sa na prechádzku alebo zavolajte niekomu, kto vás podporí. Jednoducho odpútajte myseľ od cigarety a venujte sa niečomu, čo vás zamestná.

3. Pomôžte si vhodnými prípravkami alebo bylinkami

Nikotín vám určite bude zo začiatku veľmi chýbať. Preto využite pomoc rôznych nikotínových náplastí, cukríkov alebo žuvačiek. Skúsiť môžete aj upokojujúce čaje, či éterické oleje, ktoré vám pomôžu pri nervozite. Všetko potrebné kúpite na www.najlekaren.eu.

4. Vyhýbajte sa situáciám, spojeným s cigaretou

V začiatkoch by ste nemali vyhľadávať zafajčené priestory. Vynechajte aj rituály, ktoré sú pre vás spojené s cigaretou. Namiesto nich si vytvorte nové, ktoré pre vás budú znamenať nový začiatok bez cigarety. Pravdaže, doma sa zbavte všetkého, čo vám fajčenie pripomína a spravte generálne upratovanie, ktoré odstráni pach cigariet.

5. Požiadajte o pomoc blízkych

Upozornite ich na to, že si odvykáte od fajčenia a možno budete trošku nervóznejší. Požiadajte ich o podporu a viac porozumenia. A možno spolu vymyslíte zaujímavé aktivity, ktoré vás nenechajú myslieť na cigarety.

6. Prelaďte na zdravý životný štýl

Čo tak položiť si otázku ako prestať fajčiť a zároveň zlepšiť svoje zdravie? Začnite celkom odznova. Zahoďte cigaretu, nezdravé jedlo a vyhýbajte sa stresu. Zlepšite pitný režim a začnite športovať! Alebo aspoň trávte viac času v prírode. Vďaka zmene životného štýlu sa budete cítiť omnoho lepšie. A na cigarety si už ani nespomeniete.

7. Doprajte si odmenu

Je to skvelá motivácia. Napríklad za každý týždeň, ktorý vydržíte bez cigarety, si doprajte niečo pekné pre seba. Porozmýšľajte, čo vám urobí radosť a za ušetrené peniaze si to (aspoň zo začiatku odvykania), určite doprajte. Pomôže vám to myslieť pozitívne a tešiť sa z úspechov, pretože vás bude čakať odmena.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *