Počas tehotenstva si žena môže vychutnať benefity, ako je žiarivá pokožka a husté vlasy. Tehotenstvo však bohužiaľ neposkytuje ochranu pred bakteriálnou infekciou, ako je napríklad streptokok. Bolesť hrdla u tehotných žien je preto rovnako bežná, ako u zvyšku populácie.
Dobrá správa je, že nie bolesť hrdla automaticky neznamená, že máte streptokokovú infekciu. Napriek tomu je vhodné vedieť rozpoznať príznaky a možnosti liečby streptokokov v prípade, že sa u vás počas tehotenstva vyskytnú.
Riziko streptokokovej faryngitídy počas tehotenstva
Táto bakteriálna infekcia spôsobuje bolesť a škrabanie v krku spolu s ďalšími nepríjemnými príznakmi. Spravidla je sprevádzaná horúčkou a celkovým vyčerpaním. Pokiaľ sa táto infekcia nelieči, môže potencionálne spôsobiť väčšie zdravotné komplikácie.
Streptokok skupiny A, ktorý túto infekciu spôsobuje, je veľmi nákazlivá baktéria, ktorá sa ľahko šíri. Šíri sa vzduchom, teda ak niekto s touto infekciou kýchne alebo zakašle a vy vdýchnete kvapky zo vzduchu. Ďalší spôsob prenášania je zdieľanie fľaše s vodou, prípadne spoločného jedla s nakazeným. Baktérie môžu prežiť aj na rôznych povrchoch, ako sú kľučky dverí či auta
Príznaky streptokokovej faryngitídy
Počas tehotenstva môže byť náročné identifikovať rôzne bolesti a príznaky, resp. niektoré z nich, ako napríklad bolesť hlavy v tehotenstve, už ženy časom ani nevnímajú. Príznaky streptokoka sú však pomerne špecifické:
- Bolesť hrdla
- Červené a opuchnuté mandle
- Bolesť hlavy
- Biele škvrny v krku alebo na mandliach
- Slabosť a únava, nedostatok energie
- Bolesť pri prehĺtaní
- Zápal hrdla
- Opuch okolo krku
- Horúčka
- Nadmerné potenie
- Zväčšenie lymfatických uzlín
- Strata chuti do jedla
- Kašeľ, nevoľnosť
- Sťažené dýchanie
Upozorňujeme, že počas tehotenstva nemusíte mať nutne všetky zo spomínaných príznakov. Ak sa vyskytlo viacero zo spomenutých príznakov, navštívte svojho lekára a absolvujte odborné vyšetrenie.
Liečba počas tehotenstva
Streptokok je liečený antibiotikami, ktoré ničia baktérie, ktoré spôsobujú infekciu. Najbežnejšími antibiotikami na liečbu streptokoka sú cefalexín, penicilín a amoxicilín. Musíte prísne dodržiavať pokyny lekára týkajúce sa dávkovania. Zvýšená dávka antibiotík v tehotenstve môže byť škodlivé pre matku a dieťa. Na druhej strane, nedostatočný príjem antibiotík môže viesť k opakovaným infekciám.
Existujú aj domáce lieky, ktoré vám pomôžu zmierniť nepríjemné pocity v hrdle. Môžete vyskúšať:
- Kloktanie hrdla teplou slanou vodou, aby sa bolesť v hrdle uvoľnila
- Vyhýbajte sa studeným tekutinám, ktoré môžu zvýšiť citlivosť hrdla.
- Namiesto toho vyskúšajte bylinné čaje bez kofeínu, napríklad harmančekový alebo citrónový čaj so škoricou
- Pite veľa tekutín
- Doprajte si dostatok odpočinku a spánku
Domáca liečba môže pomôcť pri slabej bolesti hrdla, no pokiaľ trpíte príznakmi streptokokovej faryngitídy určite navštívte svojho lekára.
Prevencia počas tehotenstva
Majte na pamäti, dostatok tekutín a ovocia udržuje telo hydratované, čo znižuje riziko infekcií počas tehotenstva. Dostatočným príjmom tekutín môžete zlepšiť celkové fungovanie organizmu ako aj podporiť jeho obranyschopnosť. Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú môžete urobiť pri prevencii pred vírusmi, je pravidelné umývanie rúk najmä vo verejných priestoroch.
Zabúdať netreba ani na stravu a vitamíny. Ako sa hovorí, najlepším liekom je zdravé jedlo s dostatočným obsahom bielkovín, vláknin, vitamínov a minerálov. Pokiaľ si nie ste istý, či vaša strava obsahuje dostatok týchto zložiek, poraďte sa s odborníkom na zdravú výživu. Zdravo a vyvážene jesť v období tehotenstva je mimoriadne dôležité tak z hľadiska prevencie proti ochoreniam a vírusom, ako aj z hľadiska zdravého vývinu dieťaťa. Totálne obmedzenie fajčenia zdraviu škodlivých látok by malo byť počas tehotenstva samozrejmosťou.