Najlepší čaj na detox tela – očista a chudnutie

čaj na detox

Aj vám občas behá hlavou myšlienka, že detox a očista organizmu by padla vhod? Určite je viac ako vhodné si z času na čas poriadne prečistiť telo od nahromadených toxínov. Len málokto si však v dnešnej uponáhľanej dobe nájde dostatok času a dopraje si potrebný detox tela.

Pritom nejde o nič zložité. Stačí mierna úprava jedálnička a stravovacích návykov. V kombinácii s tými správnymi doplnkami prečistíte svoj organizmus pomerne rýchlo a efektívne. Detox organizmu dokáže skutočne divy, no najlepšie to pocítiť na vlastnom tele. Tento článok je venovaný práve najdostupnejšiemu zo spomínaných „správnych  doplnkov“ detoxu a tým je čaj na detox. Mnoho ľudí pije čaj každý deň, no o jeho účinkoch na organizmus vie len málokto.

Obyčajný zelený čaj ako magický elixír

Pokiaľ chcete dodať svojmu telu dávku antioxidantov, skutočne nemusíte chodiť ďaleko. Stačí obyčajný zelený čaj, ktorý sa vďaka bohatému obsahu vitamínov a najmä spomínaných antioxidantov radí jednoznačne k tým najlepším čajom na detox.

Aké sú blahodarné účinky zeleného čaju?

 • Pomáha spaľovať tuk – vďaka antioxidantom zrýchli metabolizmus a spaľovanie, skvelý spoločník pri detoxe zameranom na chudnutie.
 • Hydratácia – zaužívaný názor je, že čaj dehydratuje. Pri zelenom čaju bol však dokázaný opak.
 • Zlepšuje imunitný systém – schopný spolubojovník proti nádche či chrípke.
 • Neurologický efekt – zelený čaj pomáha v prevencii proti neurologickým ochoreniam, ako napríklad Alzheimer

Pozitívnych účinkov zeleného čaju na ľudský organizmus je naozaj dosť a určite stojí za to zvážiť jeho zaradenie do „jedálnička“.

Domáci recept – zázvor a citrón

Overená klasika s univerzálnym využitím a veľkým množstvom benefitov pre fungovanie ľudského organizmu. Aj keď práve nepodstupujete detox, šálka domáceho zázvorovo-citrónového čaju môže len prospieť.

Mohli by sme ísť od hĺbky a poctivo rozpísať benefity týchto dvoch čarovných ingrediencií, ako napríklad kopcovitá nálož vitamínu C, zlepšenie imunitného systému, zdravá pleť či ďalšie. Vo vzťahu k detoxu tela je však najdôležitejší obsah antioxidantov, zlepšenie trávenia a zrýchlenie metabolizmu. Zázvor taktiež znižuje chuť do jedla, čo v období detoxu nie je vôbec na škodu.

Ingrediencie – čo budete potrebovať?

Na prípravu domáceho čaju zo zázvoru a citrónu budete potrebovať:

 • Lyžicu čerstvého nastrúhaného zázvoru
 • Plátok citróna
 • Čajová lyžička medu (chutné, pri detoxe však odporúčame vynechať)

Postup prípravy je jednoduchý. Na jemno nastrúhaný zázvor položte do hrnčeka, pridajte plátok citróna a zalejte vriacou vodou. Nechajte luhovať 5-7 minút. Pokiaľ vám vadia kúsky zázvoru plávajúce v čaji môžete na prípravu použiť čajové sitko, odporúčame však zázvor nechať aj po dobe luhovania. Čaj chutí skvelo s lyžicou medu, ktorý má taktiež rad pozitívnych účinkov na telo. Pri detoxe však odporúčame med vynechať alebo použiť minimálne množstvo.

Náš tip: Zaujíma Vás detox organizmu? Prečítajte si viac o detoxe pečene alebo detoxikačných náplastiach.

Tento domáci čaj na detox je chutný aj po vychladnutí, no najlepšie spravíte, ak ho vypijete za horúca. Pozor však na ranné pitie, lačnému žalúdku môže táto kombinácia spôsobiť komplikácie. Odporúčame preto konzumovať až po raňajkách.

Čaj Matcha

Matcha sa teší obrovskej popularite najmä v Japonsku, no v súčasnosti rastie povedomie o tejto rastline aj v Európe. Na slovenskom trhu sa už taktiež objavujú produkty dôstojnej kvality. Obsahom a benefitmi sa dá prirovnať k silnejšiemu zelenému čaju, no má svoje špecifiká.

Aké sú blahodarné účinky čaju Matcha?

 • Znižuje cholesterol – prevencia proti srdcovo-cievnym ochoreniam
 • Obrovská dávka antioxidantov – najmä katechíny, ktoré slúžia ako prevencia proti rakovine
 • Pomáha spaľovať tuk a zrýchľuje metabolizmus
 • Obsahuje L-theanín – pokojný spánok a uvoľnenie

Vďaka množstvu pozitívnych účinkov sa Matcha pomaly dostáva do celého sveta. Čaj Matcha poslúži nie len na detox, ale pôsobí aj ako účinná prevencia proti mnohým chorobám. Tento čaj by ste určite mali vyskúšať a sami posúdiť jeho účinky na organizmus.

Ako užívať čaj na detox?

Teraz už viete, ktoré čaje možno použiť na očistu organizmu. Ako a kedy tento čaj piť, aby bol detoxikačný účinok čo najefektívnejší?

Na ráno sa hodí čaj so zázvorom a citrónom. Nabije vás na celý deň energiou, vitamínmi a antioxidantmi. Sviežosť tohto čaju vás jednoducho naštartuje. Odporúčame ho však konzumovať až po alebo súčasne s raňajkami. Počas dňa odporúčame zelený čaj (3-6 šálok) alebo čaj Matcha (2-3 šálky). Toto je samozrejme dávkovanie pre obdobie detoxu, nie dlhodobé užívanie. Množstvo tekutín a antioxidantov dokonale prečistí váš organizmus. Večer si môžete dopriať čaj na pokojný spánok, ktorý nájdete v každej lekárni. Kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších faktorov pokiaľ ide o zdravé fungovanie organizmu, čo súvisí aj s jeho očistou od toxínov.

Veríme, že vám tento článok pomohol vybrať si ten správny čaj na detox. Pokiaľ Vám čaj nebude vyhovovať, vždy je tu alternatíva v podobe smoothie na detox. Účinky detoxu pocítite už po pár dňoch. Upozorňujeme na riziko nadbytočnej energie, zvýšenú chuť do života a sexuálny apetít!

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *