Detoxikačné náplaste – skutočne fungujú, alebo je to len mýtus?

detoxikačné náplaste

Už od televíznych programov 90tych rokov, ktoré boli neustále prerušované reklamami na tieto produkty sa stretávame s pojmom detoxikačné náplaste bežne. Tento wellness trend, prezentovaný ako rýchly a ľahký spôsob odstránenia toxínov z tela si za posledné desaťročie bezpochyby získal popularitu. Pýtajme sa však: oprávnene?

Ako všetko, okrem benefitov tento produkt má svoje úskalia. Líšia sa od výrobcu k výrobcovi a od zákazníka k zákazníkovi. Ako to teda vlastne celé je a čo by sme o ňom mali vedieť?

Ako by mali fungovať detoxikačné náplaste?

Orgány nášho tela (ako napríklad obličky a pečeň) majú prirodzenú funkciu zbavenia sa toxínov bez akejkoľvek pomoci. Zatiaľ teda neexistujú publikované vedecké štúdie, ktoré by dokazovali, že sa dajú pri používaní detoxikačných vložiek hneď očakávať zázraky. Neboli však dokázané ani žiadne riziká vyskytujúce sa pri používaní, čo znamená, že za vyskúšanie nič nedáte.

Tento produkt bol vyvinutý za účelom vytiahnutia toxínov a škodlivých látok z tela pomocou rôznych špecifických prísad. Náplaste môžu obsahovať prísady z rastlín, bylín, minerálov a často obsahujú ocot. Aj napriek zatiaľ jednoznačne nedokázaným priaznivým výsledkov pri detoxe, tieto zložky majú iné pozitívne účinky a tento produkt sa dá príjemne využiť napríklad ako maska na nohy.

Detoxikačné náplaste na chodidlá – Ako ich používať?

Aplikácia detoxikačných náplastí je pomerne nenáročná a tento produkt je určený len na vonkajšie použitie. Detoxikačná náplasť na chodidlá sa prilepí na spodnú časť chodidiel a ponechá sa tam cez noc. Počas spánku náplaste údajne absorbujú z vášho tela toxíny, ťažké kovy, odpady z metabolizmu, parazity, či dokonca aj celulitídu. Keď ráno odlepíte náplasť, jej tmavý alebo sfarbený vzhľad by mal odrážať toxíny, ktoré boli odstránené z vášho tela. Čím viac týchto podložiek používate, tým menej časom tmavnú.

Užitočné recenzie a skúsenosti s detoxifikačnými náplasťami

Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, či dať tomuto populárnemu produktu šancu, prinášame vám niekoľko o rezenzií zákazníkov, ktorí majú s náplasťami skúsenosti.

Detoxikačné náplaste Kinoki

Jednou z najznámejších značiek na výrobu detoxikačných náplastí sa za tie roky jednoznačne stala značka Kinoki. Medzi účinky náplastí Kinoki patrí napríklad relaxácia svalstva, zníženie telesnej bolesti a únavy, zmiernenie opuchov a eliminácia zápachu chodidiel. Naopak produkt Kinoki podporuje zvýšenie energie. Na známej stránke Heureka si ich výrobok vyslúžil 14 pozitívnych a 2 negatívne odozvy. Zákazníci tento produkt označujú za skvelý a potvrdzujú jeho dobré účinky. Nakoľko však nič nie je iba ružové, niektorí sa vyjadrili, že slabšie držia prilepené na nohe, alebo slabé tŕpnutie nôh, čo však predsa nemusí byť problémom.

Detoxikačné náplaste Kyoto

Detoxikačné náplaste značky Kyoto obsahujú prírodné ingrediencie. Môžu vám pomôcť napríklad s pocitom ťažkých nôh, únavou, či bolesťou hlavy. Zákazníci webu Heureka udelili tomu to produktu skoro 4,5 hviezdičky z 5 možných. Píšu, že sa po použití cítia lepšie a vyjadrujú všeobecnú spokojnosť s produktom. Ďalším účinkom uvádzaným zákazníkmi je zníženie stresu v práci a pocit ľahkých nôh.

Detoxikačné náplaste Herbalex

Pre značku detoxikačných náplastí Herbalex je typické bylinné zloženie náplastí, ktoré prinášajú na trh. Náplaste by mali napomáhať zbaveniu sa únavy, kožných problémov, pokojnejšiemu spánku a podobne. Heureka uvádza vysokú 90 percentnú spokojnosť užívateľov, ktorí produkt vyskúšali. V recenziách sa vyskytuje pochvala kvality balenia a rýchleho dodania, no opakovane sa potvrdili tiež účinky pri zlepšení kvality spánku, zníženia bolesti nôh a únavy. Ako jediné negatívum sa v recenziách vyskytuje nepríjemný zápach, čo však je veľmi individuálne.

Detoxikačné náplaste s konope

Ak ste počuli o mnohých blahodárnych účinkoch používania tejto rastliny v medicínskej sfére, nie je prekvapivé, že sa na ňu obrátite aj teraz.

Len čo sa týka dermatologického využitia, boli vedcami navrhnuté účinky kanabinoidov spomenuté pri liečbe:

 • akné
 • atopickej dermatitídy
 • psoriázy
 • rakoviny kože
 • fibrotických kožných chorobách

+ pôsobenie proti starnutiu

Ďalšími predpokladanými účinkami tejto rastliny sú:

 • zlepšenie prejavov suchej pokožky
 • zmiznutie svrbenia
 • protizápalové a hypoalergénne účinky
 • podpora funkcie imunitného systému
 • vyrovnanie pH pokožky
 • zvýšenie odolnosti pokožky

Medzi značky detoxikačných náplastí s konope sa radí napríklad aj už spomínaný Herbalex, ktorý vyvinul aj alternatívu pre ľudí, ktorí na účinky konope nedajú dopustiť. Môžete si ich zakúpiť aj v lekárni.

Náš tip: Detoxikačné čaje alebo smoothie na detox pomôžu celkovému prečisteniu organizmu

Prekvapí vás cena detoxikačných náplastí?

Čo majú vyššie uvedené produkty spoločné okrem ich uvádzaných účinkov je rozhodne cena. Spotrebitelia si pochvaľujú nízke ceny týchto výrobkov a aj napriek nedokázaným detoxikačným účinkom si veľmi pochvaľujú účinok týchto náplastí v iných sférach.

A na záver ešte jedna myšlienka:

V dnešnej uponáhľanej dobe plnej stresu, kedy prehliadame signály vlastného tela a to niekedy aj dlhodobo, máme všetci tendenciu riešiť problémy až keď sa naskytnú a už sa im nedá vyhnúť. Múdry a prezieravý človek sa však zameria aj na prevenciu nežiadúcich stavov, napríklad použitím detoxikačných náplastí, čo môže byť samé o sebe príjemnou relaxačnou aktivitou. Hoci detoxikačné účinky týchto náplastí nie sú úplne jednoznačne preukázané, môžu fungovať ako istý druh prevencie. Je však dôležité si uvedomovať, že je veľký rozdiel medzi prevenciou a liečbou negatívnych stavov.

Pokiaľ sa už jedná o vážne ochorenia, ako napríklad problémy s pečeňou keď je potrebný jej detox, či zanesenie organizmu škodlivými látkami, liečba vážnych stavov by sa mala v prvom rade riešiť tradičnou cestou a zveriť sa do rúk odborníkom – lekárom. Je to preto, aby sme v nejakej falošnej nádeji nestrácali drahocenný čas. Neodbornú samoliečbu si nemôžeme vždy dovoliť, no s primeranou prevenciou rozhodne nič nepokazíte a nemusíte sa k vážnym stavom prepracovať.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *