Prestať fajčiť je rozhodnutie, za ktorým si treba stáť a ktoré vyžaduje pevnú vôľu a motiváciu. Závislosť na nikotíne je jedna z najsilnejších závislosti vôbec. Našťastie v tom nie ste sami, pomôcť a podporiť Vás môže rodina či blízki. Pomoc ponúkajú aj nikotínové náplaste či žuvačky. V tomto článku sa dozviete, ako tieto náplaste fungujú a či Vám skutočne môžu pomôcť prestať fajčiť.
Nikotínové náplaste vznikli v roku 1980 potom, ako skupina vedcov v Kalifornii zistila, že nikotín sa môže absorbovať aj cez pokožku. Po zdĺhavom testovaní si nechali tieto náplaste patentovať v roku 1988. Dodnes sú považované za jeden z najefektívnejších „liekov“ proti fajčeniu.
Princíp fungovania nikotínových náplastí
Náplaste uvoľňujú do tela nízke kontrolované dávky nikotínu bez škodlivých prísad ktoré obsahuje tabak. Práve tieto škodlivé zložky zvyšujú riziko rakoviny pľúc, sťaženého dýchania a srdcovocievnych ochorení, ako napríklad infarkt alebo vysoký krvný tlak. Na tento spôsob nahrádzania nikotínu existuje presný pojem – NRT alebo Nicotine Replacement Therapy, vo voľnom preklade terapia nahrádzaním nikotínu. Nikotínové náplaste sú len jednou z foriem NRT.
Uvoľňovaním pravidelných regulovaných dávok nikotínu do tela sa znižuje efekt abstinenčných príznakov u fajčiarov, keďže práve nikotín je zložka, na ktorej si telo vytvorí závislosť. Odborníci a lekári odporúčajú použitie nikotínových náplastí a žuvačiek najmä u silných a dlhodobých fajčiarov. Práve u nich sú tieto abstinenčné príznaky mimoriadne nepríjemné a často vedú k zvýšeniu telesnej hmotnosti, poklesu energie, náladovosti a podobne.
Ani tieto malé dávky nikotínu, ktoré poskytujú náplaste či žuvačky nie sú odporúčané z dlhodobého hľadiska. Ide len o pomoc pri preklenutí prvých týždňov, aby telo nezažilo prudký šok z okamžitého vysadenia nikotínu. Pokiaľ sa však rozhodnete prestať fajčiť, chcete sa zbaviť tejto závislosti nadobro a preto je potrebné po čase vysadiť všetok nikotín.
Pre koho sú nikotínové náplaste vhodné?
Ako sme spomínali, nikotínove náplaste a celkovo NRT (Nicotine Replacement Therapy) je vhodná najmä pre silných fajčiarov, ktorým pomáha zmierniť abstinenčné príznaky spôsobené práve absenciou nikotínu v tele. Pomôcť môžu aj fajčiarom, u ktorých fyzická závislosť na nikotíne nie je až v tak kritickom štádiu, no náplaste môžu dodať istotu a psychickú pohodu.
Okrem nikotínových náplasti existujú aj iné formy NRT, ako napríklad nosný sprej alebo nikotínové žuvačky. Na rozdiel od týchto foriem sú nikotínové náplaste diskrétne, keďže stačí, ak si ráno nalepíte náplasť na zakrytú časť tela a počas celého dňa máte prísun malých dávok nikotínu. Nikotínové náplaste sú takisto dostupné v rôznych odtieňoch a môžete ich prispôsobiť každej pokožke. Takisto sú oproti ostatným formám NRT praktické, pretože náplasť jednoducho nalepíte a nemusíte na nich ďalej myslieť, ani so sebou nič nosiť.
Určené pre prvú fázu odvykania. Potláčajú chuť na cigaretu a znižujú abstinenčné príznaky ako napríklad nervozitu.
Častou otázkou je, či sú nikotínové náplaste vhodné pre tehotné ženy? Neexistuje pravdepodobne jednoznačná odpoveď, určite je lepšie, ak je telo počas tehotenstva bez akéhokoľvek prísunu nikotínu. Pokiaľ však nikotínové náplaste v tehotenstve majú pomôcť tomu, aby žena nefajčila, určite je to menšie zlo. V týchto situáciách je však potrebné všetko konzultovať so svojím lekárom.
Ako používať nikotínové náplaste?
Aplikácia a používanie nikotínových náplasti nie je žiadna veda, avšak aj tak je tu zopár informácií, ktoré je dobré vedieť. Používanie nikotínových náplasti by sa dalo zhrnúť do troch krokov.
Vyberte si náplasť podľa obsahu nikotínu
Nikotínové náplaste môžete zakúpiť v troch variantoch, v závislosti od množstva nikotínu, ktoré do tela uvoľnia v priebehu 24 hodín:
- 7mg / 24 hodín (najslabšie)
- 14mg / 24 hodín (stredné)
- 21mg / 24 hodín (najsilnejšie)
Väčšina fajčiarov začína s najsilnejšími náplasťami (21mg) a po dvoch – troch týždňoch prechádzajú na stredné a postupne na najslabšie náplaste. Postupným znižovaním nikotínových dávok môžete predísť nepríjemným príznakom abstinencie. Pokiaľ sa však nepovažujete za silného fajčiara (nepociťujete silné príznaky fyzickej závislosti) a napriek tomu sa rozhodnete siahnuť po nikotínových náplastiach nie je nevyhnutné siahnuť po 21 mg náplastiach. Pokojne môžete začať so 14 mg alebo najslabšími 7 mg náplasťami.
Aplikujte náplasť
Náplasť vyzerá ako väčší leukoplast a aplikovať ju nie je žiaden problém, jednoducho prilepíte lepiacou stranou na pokožku. Najefektívnejšie funguje, ak ju nalepíte na zakryté miesto bez ochlpenia. Vhodná je napríklad vnútorná strana bicepsu, ramená, chrbát a podobne.
Časť tela, ktorú na nalepenie zvolíte by mala byť čistá a suchá. Po odkrytí lepiacej plochy náplasť nalepte čo najskôr, bez zbytočného obchytávania tejto strany. Nalepte a podržte 10 sekúnd pre lepšie prilepenie. Pokiaľ sa náplasť dobre nenalepí alebo v priebehu dňa zošmykne, odporúča sa ju nahradiť novou. Náplasť by ste nemali aplikovať každý deň na rovnaké miesto, náplasť by nemala byť na rovnakom mieste aspoň týždeň.
Myslite aj na psychickú stránku závislosti
Náplaste síce pomôžu s prekonaním fyzickej závislosti na nikotíne, to však ešte neznamená, že máte vyhraté. Psychická stránka je rovnako dôležitá a pokiaľ nebudete dbať aj na tento aspekt, nikotínová liečba nemusí fungovať. Odporúča sa preto určitý spôsob psychoterapie – či už odborná liečba, alebo rozhovor s rodinou, blízkymi, či prechádzka v prírode. Spôsobov je veľa, vybrať si však musí každý sám.
Nikotínové náplaste a skúsenosti
Efekt nikotínových náplasti je individuálny a korešponduje s celkovým presvedčením a vôľou človeka. Pokiaľ nie ste pevne odhodlaní prestať fajčiť, nikotínová liečba nerobí zázraky. Ide o doplnok, ktorý pomôže prekonať fyzické príznaky absencie nikotínu v tele. To však neznamená, že nebudete mať chuť si zapáliť. Pokiaľ sa pozrieme na situáciu rečou faktou, vedecká štúdia vyhotovená na základe súčasných vedeckých poznatkov zistila, že použitím nikotínovej liečby (náplaste, žuvačky, sprej…) rastie šanca úspešnej abstinencie o 50 – 60%, čo sú skutočne relevantné čísla. Okrem náplastí existuje aj množstvo rôznych domácich receptov proti fajčeniu, avšak pri nich si overíte či skutočne fungujú jedine sami.
SmokeVitamin obsahuje kombináciu 14 výťažkov z rastlín, vitamínov, minerálov a antioxidantov.
Účinne znižuje negatívny dopad fajčenia na telo a zlepšuje regeneračnú schopnosť organizmu.
Cena nikotínových náplastí je prijateľná
Nikotínové náplaste na týždeň sa pohybujú v rozmedzí 20 – 30 €, čo je približne suma, ktorú pravidelný fajčiar minie za rovnakú dobu na cigarety. Preto určite stoja minimálne za vyskúšanie, nezabúdajte však postupne znižovať silu náplastí (spomínaný obsah nikotínu). Nikotínové náplaste nepredstavujú dlhodobé riešenie a po dvoch mesiacoch sa odporúča ich úplne vysadiť.