Alergia je nepríjemná reakcia imunitného systému na určitý podnet – alergén.
Alergie môžeme rozdeliť na sezónne a celoročné. K tým, ktoré trápia jedincov po celý rok, rozhodne patrí alergia na roztoče. Ako tento typ rozpoznať, ako sa dá liečiť a v čom spočíva prevencia?
Alergia na roztoče a prach
Rovnako ako existujú typy alergií, rozdeľujeme aj alergény do niekoľkých skupín. Konkrétne poznáme nasledujúce:
- inhalačné,
- potravinové,
- lieky,
- bodnutie hmyzom.
Roztoče spadajú do prvej kategórie a o alergii na roztoče môžeme hovoriť taktiež ako o alergii na prach, pričom príznaky sú ľahko rozpoznateľné.
Alergia na prach – príznaky
Máte podozrenie, že sa u vašich detí alebo u vás vyskytla alergia na roztoče? V takom prípade rozhodne neodkladajte návštevu alergiológa.
Medzi príznaky patria:
- nádcha a upchatý nos,
- kýchanie,
- začervenená koža,
- výskyt ekzémov na tvári, v podkolenných a lakťových jamkách,
- pocit dýchavičnosti,
- kašeľ,
- únava.
Máte tieto príznaky najčastejšie ráno? Potom je alergia na roztoče veľmi pravdepodobná. Lekár vám spraví sériu testov a podľa výsledkov môžete následne konať. Myslite na to, že alergia u detí sa prejavuje podobne ako u dospelých, no u vašich ratolestí môžete spozorovať taktiež aj zhoršenie výsledkov v škole, poruchu koncentrácie či časté zmeny nálad.
Vrhnite sa na upratovanie spálne a detskej izby
Diagnostikovali vám alebo niektorému členovi rodiny alergiu na prach? V takom prípade sa okrem postupu liečby, ktorý vám priblížil špecialista, vrhnite aj na upratovanie spálne a detskej izby. Pozor si dávajte predovšetkým na prachové roztoče a roztoče v posteli či kobercoch. Ako sa ich však zbaviť v spálni?
Ako vyčistiť matrac
Pretože obľúbeným miestom roztočov je posteľ, začnite tým, že dôkladne vyčistíte matrac. Pokiaľ pri čistení zistíte, že je matrac značne preležaný a potreboval by vymeniť, neotáľajte s kúpou nového. Kvalitný matrac podporí váš zdravý spánok.
Teraz sa však poďme vrhnúť na to, ako vyčistiť matrac. Pripravte si vysávač a buďte dôslední pri vysávaní matraca z oboch strán. Nezabudnite však na špeciálny nadstavec.
Zdroj obrázka: Pixel-Shot / Shutterstock.com
Ako vyprať poťah matraca
Ako prať poťah matraca a chránič? Chránič matraca sa nebojte hodiť do pračky, a to isté spravte aj s poťahom. Pri praní sa treba riadiť štítkami. Najčastejšie sa odporúča prať chrániče aj poťahy na 60 °C a sušiť ich v sušičke. Kým matrac by ste mali čistiť pri každej výmene posteľnej bielizne, teda raz týždenne, prať poťahy a chrániče postačí raz za 6 mesiacov.
Vyčistite koberce, podlahy a ďalšie miesta, kde je prach
Okrem postele sa prachové častice vyskytujú taktiež v kobercoch a čalúnení. Pravidelne preto koberce vysávajte a podlahy umývajte.
Zdroj obrázka: Srdjan Randjelovic / Shutterstock.com
Ako spoznať, že ste úspešní v boji proti roztočom
Hneď ako budete mať za sebou generálne upratovanie spálne aj detskej izby, uvedomte si, že musíte zaviesť úplne nový režim a venovať sa prezliekaniu posteľnej bielizne skutočne raz týždenne. Odmenou za vašu prácu bude postupné vymiznutie príznakov a pokojný, ničím nerušený spánok. Čo sa dĺžky spánku týka, viete, koľko spánku denne si musíte dopriať vy a koľko vaše deti? Vek a spánok spolu úzko súvisia.
Kým priemerný dospelý jedinec si vystačí so siedmimi až ôsmimi hodinami spánku denne, novorodenci prespia pokojne aj 14 hodín. Spánok detí je skrátka časovo oveľa náročnejší, pretože deti neustále rastú a prechádzajú vývinom, k čomu potrebujú dostatok odpočinku.
Nezabúdajte, že účinná prevencia alergie na prach spočíva v tom, že znížite výskyt alergénov vo vašej domácnosti, predovšetkým spálne. Či už máte doma pružinové, latexové alebo penové matrace, teraz už viete, ako predĺžiť hygienickú životnosť matraca, a to pravidelnou a dôkladnou údržbou a používaním chráničov a poťahov.