Smoothie detox aj na chudnutie – postup, pravidlá a jednoduché recepty

detox smoothie

Rozmýšľate nad detoxom a hľadáte tú správnu formu? Smoothie detox patrí k najjednoduchším a najprijateľnejším formám detoxu, spolu napríklad s čajmi na detox. Je tomu tak najmä vďaka dostupnosti všetkých potrebných ingrediencií, keďže prírodné smoothie z ovocia či zeleniny si doma dokáže doma spraviť skutočne každý.

Detox pomocou smoothie by mal trvať ideálne 5 – 6 dní. Už po prvých dňoch sa budete cítiť lepšie, no na skutočne poctivé prečistenie organizmu odporúčame vydržať trocha dlhšie. S každým smoothie vaše telo príjme bohatú nálož vitamínov a živín, ktoré sa pretavia v celodennú dávku energie. Nemusíte sa báť, pokiaľ budete piť kvalitné smoothie vaše telo príjme dostatok bielkovín, vlákniny a zdravých tukov.

Aké účinky smoothie detoxu môžete očakávať?

 • Prečistenie tráviaceho traktu a bezproblémové trávenie
 • Rovnomerné rozloženie energie počas dňa
 • Posilnenie imunitného systému
 • Zdravšia a omladnutá pleť
 • V neposlednom rade redukcia nadbytočných kilogramov

Pevná vôľa a odriekanie

Aby sa dostavili požadované efekty detoxu je potrebné dodržať zopár pravidiel alebo zásad. Niektoré z nich vám pravdepodobne nebudú robiť problém, iné zas áno. Avšak detox je najmä o disciplíne a odriekaní, na konci ktorej sa dostaví vytúžená očista organizmu.

Pravidlá smoothie detoxu:

 • Z jedálnička vynechajte mäso, morské plody, syr, pečivo, alkohol a rafinovaný cukor
 • Každý deň 3x smoothie a medzi nimi 2x snack (ľahké jedlo bez prísad uvedených vyššie)
 • Pite veľa vody! Počas detoxu chcete svoje telo doslova zaplaviť tekutinami
 • 30 minútové kardio každý deň – potom vylučujete toxíny z tela
 • Disciplína a vydržať, ide len o zopár dní a výsledný efekt stojí za to!

Čo budete potrebovať?

Konkrétne ingrediencie samozrejme závisia od smoothie, ktoré máte radi a pre ktoré sa rozhodnete. Môže ich byť samozrejme viacero.

Vo všeobecnosti budete potrebovať:

 • Mixér – stačí úplne základný mixér, nepotrebujete nič extra.
 • Arašidové alebo mandľové maslo – ideálne zdravšie varianty tohto produktu
 • Mrazené ovocie – podľa toho, čo vám chutí. Počas detoxu odporúčame obmieňať
 • Špenát alebo kel pre dostatočný prísun železa
 • Proteínový prášok na doplnenie bielkovín
 • Kokosový olej alebo avokádo dodá do smoothie zdravé tuky
 • Banány sú vďačná ingrediencia do veľkého množstva smoothies
 • Grécky jogurt s vysokým obsahom bielkovín
 • Chia semienka pre omega-3 mastné kyseliny, železo a vitamíny

Pre dostatočný obsah nutričných hodnôt by malo každé smoothie obsahovať za hrsť špenátu alebo kelu (existuje mnoho vyznávačov zelených smoothie pre ktorých je to hlavná prísada), približne dve šálky ovocia podľa vlastného výberu a dostatok bielkovín – odmerka práškového proteínu + arašidové maslo alebo grécky jogurt. Je dôležité pridať dostatok bielkovín nie len v práškovej forme, keďže práve tie „naplnia“ žalúdok a nebudete pociťovať hlad.

Chia semiačka sú dôležité ako zdroj vlákniny, no ponúkajú aj množstvo iných blahodarných účinkov na zdravie a vitalitu. Šálka kokosového oleja dodá potrebné zdravé tuky. Čo sa týka cukru, prísady ako jogurt, arašidové maslo či ovocie by mali byť sami o sebe dostatočným sladidlom. Pokiaľ sa vám bude žiadať viac, doprajte si napríklad lyžicu medu. Mnohé z týchto potravín sa odporúčajú aj na detox pečene.

Smoothie recepty

Internet je plný receptov na smoothie. My sme pre vás vybrali 3, ktoré sa dokonalo hodia k smoothie detoxu. V príprave smoothie je však dovolené, ba občas aj potrebné experimentovať, aby ste našli to pravé pre vaše chuťové bunky. Preto tieto recepty berte ako inšpiráciu.

A čo spomínaný snack medzi smoothie?

Vydržať niekoľko dni len na tekutej strave je pre väčšinu z nás skutočný extrém, preto aj k smoothie detoxu treba pridať zopár jedál, ktoré je možné poprežúvať. Sú dve cesty, ktorými sa môžete vybrať. Prvá, náročnejšia, znamená že po dobu detoxu budete ako snack jesť len to, čo pridávate do samotného smoothie – teda napríklad grécky jogurt s ovocím a semiačkami, zeleninový šalát a podobne.

Druhé, pre väčšinu prijateľnejšia cesta, je zaradenie ľahkých jedál, ako napríklad zeleninové rizoto, zeleninový vývar, diétne cestoviny a podobne. Stále platí, že sa chcete vyhnúť potravinám, ktoré sme vylúčili v pravidlách smoothie detoxu. Odporúčame ísť najprv náročnejšou cestou a pokiaľ si po prvých dňoch detoxu telo zažiada, doprajte si jedno z uvedených jedál.

Neprejedajte sa! Snack medzi smoothies by mal obsahovať okolo 200 kalórií. Samozrejme záleží od hmotnosti a fyzickej aktivity, ktorú v daný deň vykonávate. Pokiaľ sa držíte aktívneho životného štýlu a zapájate aj spomínané kardio, nebojte sa pridať.

Potrebné je plánovanie a príprava

Predtým než sa po hlave pustíte do smoothie očisty odporúčame sa na to dôsledne pripraviť. Vyberte si zopár smoothie receptov a nakúpte potrebné prísady. Pokojne nakúpte zeleninu a ovocie na celé trvanie detoxu. V chladničke budú OK. Dokonca aj hotové smoothie môžete uskladniť v chladničke a konzumovať ho v priebehu pár dní. Najlepšie je však vždy čerstvé.

Obmieňajte jednotlivé recepty a experimentujte s chuťami. Pokiaľ pijete smoothie 3x do dňa môže sa ľahko stať, že sa vám jednoducho znechutí. Tomu môžete zabrániť práve skúšaním nových chutí a pridávaním zaujímavých ingrediencií. Pokiaľ smoothie obsahuje dostatok bielkovín, vlákniny a zdravých tukov, môžete sa s tým vyhrať podľa chute.

Snažte sa zapojiť aktívny pohyb ideálne vo forme kardia – beh, bicykel, eliptický trenažér či iná forma, na tom nezáleží. Pokiaľ však nie ste športový typ, nie je vhodné to siliť. Náhla zmena jedálnička v kombinácii so športovými aktivitami, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté, môže predstavovať extrém. Postačí aj dlhšia prechádzka v svižnejšom tempe.

Po úspešnom absolvovaní smoothie detoxu sa budete cítiť ľahšie, sviežejšie a energickejšie. Pre dlhodobejší efekt je vhodné si z tohto detoxu zobrať pár zvykov do každodenného života. Zdravé smoothie len prospeje a nemusíte ho piť 3x denne. Pravidelné cvičenie alebo prechádzky takisto. Detox by mal predstavovať očistu organizmu a vstupnú bránu pre zdravý životný štýl do vášho každodenného života.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *