Príčiny a liečba sťaženého dýchania

žena s dýchacími ťažkosťami

Dýchanie je jeden zo základných znakov nášho života. Je to tak automatická a samozrejmá činnosť, že si ju ani neuvedomujeme. Pozostáva z nádychu a výdychu. Je to životne dôležitý proces, ktorý zabezpečuje prívod kyslíka do nášho organizmu.

S výdychom sa z tela dostáva oxid uhličitý. Bez kyslíka nie sme schopní existovať. S prvým nádychom prichádzame na svet a s posledným výdychom odchádzame. Kyslík je nevyhnutný pre fungovanie celého nášho organizmu.

Stačí obyčajná nádcha a upchatý nos nám vie znepríjemniť niekoľko dní a nocí. So sťaženým dýchaním však nebojujeme iba pri bežných respiračných ochoreniach, ale aj pri nadmernom fajčení, pri vystavovaní sa škodlivinám v ovzduší, ale aj pri ochoreniach súvisiacich so zlým postojom, nesprávnym zakrivením chrbtice či pri srdcovocievnych ťažkostiach. Niektoré faktory ovplyvniť do veľkej miery nedokážeme, ako sú napríklad niektoré vrodené chyby respiračného systému či chrbtice. Väčšinu faktorom však máme vo svojich rukách. Okrem vyhýbaniu sa škodlivinám, skoncovaniu s fajčením či zlepšeniu životosprávy sa môžeme naučiť správne dýchať.

Ako na správne dýchanie

Dýchanie je najprirodzenejšia činnosť, ktorú naše telo vykonáva bez toho, aby sme si to uvedomovali. Preto mnohých možno prekvapí fakt, že väčšina z nás má osvojenú nesprávnu techniku dýchaniu. U žien je častejšie hrudné dýchanie, u mužov dýchanie do brucha. Nesprávnou technikou dýchaniu sa ochudobňuje o množstvo prijatého kyslíka. Nedostatočne okysličený mozog je príčinou únavy, bolesti hlavy. Správnou technikou dýchania vieme čiastočne ovplyvniť aj bolestivosť chrbtice, keďže k technike patrí aj správny postoj.

Na začiatku nácviku dýchania si musíme uvedomiť vlastné dychové pohyby. Najlepšie je zavrieť oči a pár minút vnímať nádychy a výdychy. Pozorovaním zistíte, či dýchate do brucha, do hrudníka, či je vaše dýchanie plytké alebo hlboké, či dýchate rýchlo alebo pomaly. Potom môžete začať vedome ovplyvňovať svoj nádych a výdych.

Pár zásad pre správne dýchanie, ktorých sa držte:

  • Nadychujte sa iba nosom. V nose sa vzduch otepľuje a očisťuje. Rôzne častice zo vzduchu sa pri nádychu nosom zachytia na drobných chĺpkoch a nepoputujú ďalej do pľúc. Pri nádychu ústami naopak priamo prijímate všetko do dýchacieho systému.
  • Nadychujte sa postupne v smere brucho-hrudník-plecia. Najväčšia časť vášho dýchania má ísť do brucha, keď je to rozopäté, nasleduje hrudník a na záver sa mierne nadvihnú aj plecia, ako prirodzený pohyb. Je vhodné mať ruky položené voľne na stehnách, ale zo začiatku si môžete jednu ruku položiť na brucho a druhú na hrudník, aby ste si vedeli odkontrolovať, že sa nadychujete správne.
  • Výdych by mal ísť presne v opačnom poradí. Teda najprv vám poklesnú plecia, nasleduje ich hrudník a posledné sa stiahne brucho.
  • Pravidelnosť. Iba pravidelným cvičením si vybudujeme správne návyky.

Bránicové dýchanie

Synonymom pre správne dýchanie je bránicové dýchanie. Ide presne o ten typ dýchania, ktorý je popísaný vyššie. Naučiť sa ovládať svoju bránicu je pre správne dýchanie nevyhnutné.

Fyziologické bránicové dýchanie majú malé deti do troch rokov. Im sa pekne dvíha bruško, bránica, potom hrudník a plecia. Ako rastieme a sme vystavení vplyvom okolia, častým sedením, hrbením sa a podobne, strácame schopnosť používať našu bránicu správne. Našťastie sa to dá naučiť. Dôležité je chcieť a cvičiť. O bránicovom dýchaní vedia dosť napríklad speváci a hudobníci, ktorí hrajú na dychové nástroje. Nato, aby vydržali spievať či hrať dostatočne dlho a dobre, potrebujú využiť kapacitu svojich pľúc na maximum. Základom bránicového dýchania je teda hlboký nádych do spodnej časti pľúc a brucha, s následnou dychovou vlnou do hrudníka a výdych v opačnom smere, ako je to popísané vyššie.

Lepšie raz vidieť, ako sto kráť počuť (čítať):

Pre konkrétnejší návod ako správne dýchať odporúčame pozrieť si edukačné videá. Správnemu dýchaniu sa venujú viacerí slovenskí odborníci z radu lekárov, fyzioterapeutov, ale tiež aj jogíni či fitness tréneri.

Keď nám sťažené dýchanie ovplyvňuje život

S problémami s dýchaním sa dnes stretáva pomerne veľká časť populácie. Dýchavičnosť je subjektívny pocit nedostatku vzduchu, ktorý môže mať objektívnu príčinu, ale aj nemusí.

O objektívnej príčine hovoríme vtedy, ak sa vyšetreniami a testami zistí poškodenie organizmu, ktoré priamo spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Druhou skupinou ľudí, ktorí majú subjektívny pocit, že sa im ťažko dýcha, sú ľudia, ktorí prežívajú vypäté životné situácie, precitlivení ľudia alebo ľudia s niektorými duševnými poruchami. U týchto ľudí sa vyšetreniami nezistia žiadne objektívne príčiny. Pozornosť si však vyžadujú obe skupiny ľudí. U prvej skupiny je potrebné riešiť príčinu ich ťažkostí, u druhej skupiny preberajú úlohu psychológovia a psychiatri.

Príčiny sťaženého dýchania

Príčiny sa dajú rozdeliť do troch hlavných skupín: poruchy dýchacieho aparátu, srdcovocievneho systému a muskuloskeletálne poruchy.

žena hlboký nádych

Medzi najčastejšie príčiny sťaženého dýchania patria:

  • zápal pľúc
  • astma
  • sarkoidóza, pneumokonióza
  • pľúcny emfyzém, pľúcna hypertenzia, pľúcna embólia
  • chronická obštrukčná pľúcna choroba
  • trombembolická choroba
  • ischemická choroba srdca
  • infarkt myokardu
  • srdcová tamponáda
  • srdcové zlyhávanie
  • kardiogénny šok
  • ochorenia aorty, srdcových chlopní
  • endokarditídy, myokarditídy
  • poruchy muskuloskeletálneho systému

Plytké dýchanie ako vážny zdravotný problém

Intenzita a frekvencia dýchania sa počas dňa mení. Inak dýchame v pokoji, inak zas pri fyzickej námahe. Kým v pokoji je frekvencia dýchania približne 16-20 dychov za minútu, pri námahe, napríklad pri behu, sa toto číslo samozrejme zvyšuje. Je to fyziologický dej. Naše telo potrebuje k výkonu zvýšené množstvo kyslíka.

Plytké dýchanie, odborne nazývané hypopnoe, je zníženie dychového objemu o viac ako 50% počas 10 a viac sekúnd. To znamená, že sa nám do pľúc dostáva menej ako polovica objemu, ktorý by sme za normálnych okolností mali vdýchnuť. Nedostatočný dychový objem znamená nedostatočný prívod kyslíka, čo má negatívny dopad na organizmus. Náš mozog je na nedostatok kyslíka najcitlivejší.

Najčastejšou príčinou plytkého dýchania je syndróm spánkového apnoe (zastavenie dýchania počas spánku).

Prejavuje sa prerušovaným chrápaním s apnoickými pauzami, suchosťou v ústach, pocitom dusenia v spánku, častým nočným prebudením a zvýšenou spavosťou počas dňa.  Typickými pacientmi so spánkovým apnoe sú najmä obézni ľudia. Hypoventilácia sa týka tiež aj ďalších ochorení, ako sú chronická obštrukčná pľúcna choroba, cystická fibróza, poranenia hrudného koša s obmedzeným rozsahom dýchacích pohybov, neuromuskulárne poškodenie, metabolické poruchy a iné.

Hrudná chrbtica ako príčina sťaženého dýchania

Ako sme už niekoľkokrát v článku spomenuli, príčinou sťaženého dýchania nie sú len poruchy respiračného systému, ale tiež poruchy skeletu. Môže sa jednať o vrodené abnormality a poruchy, ale tiež o získané poškodenia vplyvom nesprávneho držania tela, dlhodobého zaťažovania chrbtice rovnakým pohybom, nedostatočnou funkciou paravertebrálneho svalstva, ktoré má chrbticu udržiavať v správnej pozícii. Bolestí chrbta každoročne pribúda. Jedná sa nielen o starších ľudí, ale aj o mladých dospelých a deti. Môže zato najmä sedavý spôsob života, ktorým žije väčšina populácie a nedostatkom pohybu.

Pri nesprávnom zakrivení chrbtice sa váha tela nerozdeľuje ideálne, spôsobuje to bolesti a bolestivosť napríklad hrudnej chrbtice nám nedovoľuje sa primerane nadýchnuť.

Našťastie, hoci tieto bolesti a diskomfort niekedy pôsobia hrozivo, dá sa s tým úspešne bojovať. Základom je posilnenie svalov, pravidelné cvičenie, rehabilitácie, osvojenie si správneho držania a pohybov tela a praktizovanie dychových cvičení.

Ťažké dýchanie u detí

Dýchacie ťažkosti neobchádzajú ani deti. Príčiny sú však odlišnejšie ako u dospelých. Kým u dospelých prevládajú obštrukčné poruchy či srdcovocievne ochorenia, u detí v popredí stoja najmä dýchacie ťažkosti spojené s bronchitídami a pneumóniami, astmou, vrodenými vývojovými chybami, u starších detí môžeme pátrať po bolestiach chrbtice, skolióze či zlomeninách rebier po úrazoch. V každom prípade je však potrebné navštíviť lekára, ktorý dieťa vyšetrí a bude pátrať po príčine.

Ťažké dýchanie v tehotenstve

Tehotenstvo so sebou prináša mnohé fyzické zmeny. Každé tehotenstvo je jedinečné, každá žena zvláda zmeny inak, avšak niektoré črty majú takmer všetky mamičky rovnaké. S narastajúcim bruškom a pribúdajúcimi kilami sa dostavujú aj ťažkosti s dýchaním a chôdzou.

Sťažené dýchanie súvisí najmä s vyšším postavením bránice, keďže rastúce bábätko tlačí bránicu hore a tým sú čiastočne obmedzené dýchacie pohyby matky.

Tieto ťažkosti našťastie nie sú prítomné po celú dobu tehotenstva, sú špecifické pre posledný trimester. Tehotenstvo je ukončované pôrodom a pri ňom je správne dýchanie viac ako potrebné. Správne dýchanie pri pôrode je vhodné vopred nacvičovať. Mnoho žien má pozitívne skúsenosti s predpôrodnými kurzami, kde sú zaškolené sestry či lektorky, ktoré učia správnu techniku a pripravujú matky na čo najhladší priebeh pôrodu.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *