Fajčenie je celosvetový fenomén. Ročne na následky tejto závislosti umierajú milióny ľudí, no aj napriek tomu sa teší veľkej obľube. Mnoho fajčiarov si nechce za žiadnu cenu pripustiť negatívny dopad fajčenia na ich zdravie, ďalší si to aj pripustia, ale svojho zlozvyku sa odmietnu vzdať.
Aký je najjednoduchší recept ako nefajčiť? No predsa s tým ani nezačať. Prestať fajčiť síce nie je jednoduché, pretože nikotín obsiahnutý v cigaretách je návykový, ale nie je to ani nemožné. Mnohým sa to už úspešne podarilo. Najdôležitejšie je odhodlanie a tá správna motivácia, ktorá človeka udrží na ceste a aj keď párkrát spadne, tak ho to prinúti opäť vstať a pokračovať.
Dĺžka doby odvykania je u každého individuálna. Niekto s fajčením sekne z minúty na minútu, niekto pozvoľna znižuje dávky. Ten svoj spôsob by si mal nájsť každý sám. V prvom rade by si však mal fajčiar uvedomiť, ako veľmi ovplyvňuje fajčenie jeho zdravie, aby mal vždy na zreteli, čoho sa vzdáva a čo naopak, môže získať.
Fajčenie a zdravie
Fajčenie má na zdravie človeka komplexne negatívny dopad. Rakovina je najväčším strašiakom fajčiarov, avšak je potrebné si uvedomiť iné, častejšie komplikácie fajčenia.
Fajčenie vplýva na:
- srdcovocievny systém,
- dýchací a tráviaci systém,
- reprodukčný systém,
- emočnú stabilitu jedinca,
- pohybový aparát.
Ako je známe, fajčenie zužuje cievy, je rizikovým faktorom vzniku aterosklerózy a ateroskleróza je podkladom infarktu myokardu alebo ischemickej cievnej mozgovej príhody. V pľúcach sa tiež dejú negatívne zmeny, mení sa stavba pľúcneho tkaniva, fajčiar začne mať čoraz väčšie problémy s dýchaním nielen pri námahe, ale aj v pokoji, vykašliava hlien či krv, rozvinie sa uňho astma.
Dýchací a srdcovocievny systém nasleduje ďalej trávenie. Fajčenie výrazne poškodzuje dobré baktérie v ústnej dutine, podporuje množenie tých zlých, dôsledkom sú zubné kazy, zápaly ďasien, strata pociťovania chuti na jazyku, časté infekcie ústnej dutiny. Navyše tým, že fajčenie potláča chuť do jedla, spôsobí to aj zmeny na sliznici čriev, na koži či iných orgánoch, keďže telo nedostáva potrebné živiny. Negatívne taktiež vplýva aj na plodnosť. U niektorých jedincov môže fajčenie spôsobovať vyššiu pravdepodobnosť zápalu pľúc.
Fajčenie nespôsobuje len fyzické zmeny jedinca, ktorý tomuto zlozvyku holduje, ale môže negatívne ovplyvniť aj medziľudské vzťahy. Fajčiari bývajú viac podráždení, pesimistickejší, vznetlivejší pri rôznych situáciách, a preto môže dochádzať k častejším nezhodám na pracovisku alebo v rodine.
Tipy, ako prestať fajčiť + domáce recepty
Silná motivácia
Ak chcete ukončiť akýkoľvek zlozvyk, na piedestál si musíte postaviť skvelú motiváciu. Bez nej sa len ťažko zbavíte nejakej závislosti. Nech už je motiváciou čokoľvek, musí byť dostatočne silná nato, aby vás dokázala vždy znova a znova nakopnúť, pomohla vám vstať a ísť ďalej.
Poznajte svoje hranice
Pri odvykaní od fajčenia je pre väčšinu fajčiarov takmer nemožné prestať zo dňa na deň. Česť tým, ktorí to dokázali, ale nemusíte sa cítiť zle, ak máte pocit, že toto je nad vaše sily. Nikotín je vysoko návykový a trvá, kým z tela vyprchá. Preto nie je hanba prestať fajčiť postupne. Pomôcť si nikotínovými žuvačkami alebo náplasťami. Nepodceňujte abstinenčné príznaky. Dôležité je poznať sám seba, určiť si jasné hranice a nevzdať sa.
Zbavte sa všetkého, čo súvisí s fajčením
Zo svojho okolia odstráňte popolníky, cigarety vyhoďte, oblečenie poriadne vyperte, taktiež aj záclony, deky a všetko, čo je u vás doma nasiaknuté cigaretovým dymom. Urobte veľké upratovanie, na konci ktorého budete cítiť sviežosť a čerstvosť domova.
Ak je to možné, zbavte sa aj situácií, pri ktorých máte veľkú chuť si zapáliť. Na čas sa nestretávajte s priateľmi, ktorí fajčia alebo ich požiadajte, aby vo vašej prítomnosti nefajčili. V práci si zaveďte nejaké inú rutinu, ak vás naštve šéf alebo kolega. Zapite nervozitu pohárom vody, choďte sa vykričať na toaletu, zakúpte si nejaké antistresové pomôcky. Základom je hlavne neísť fajčiť.
Odmeňte sa
Systém odmeňovania veľmi priaznivo podporuje odvykanie a tiež posilňuje motiváciu. Odmeňovanie si nastavte podľa seba. Môžete sa odmeňovať čiastočne, napríklad na týždennej báze. Môžete si tiež zriadiť špeciálnu pokladničku, do ktorej budete dávať peniaze za každú krabičku cigariet, ktorú ste si nekúpili, ale predtým to bol váš pravidelný výdaj a za ušetrené peniaze môžete ísť napríklad na dovolenku. Je len na vás, akú formu si zvolíte.
Pomoc z prírody
Príroda je silný liečiteľ a ponúka nám takmer všetko, čo k zdraviu potrebujeme. Preto sa niet čomu čudovať, že príroda disponuje aj potravinami či bylinkami, ktoré značne pomáhajú v boji s odvykaním od fajčenia.
Kajenské korenie, šťava z reďkoviek, slnečnicové semienka, ovos či ženšen pomáhajú potláčať chuť na fajčenie, preto by ste ich mali zaradiť do svojho jedálnička.
Šťavu z reďkoviek popíjajte 2-3x denne, pre lepšiu chuť pridajte trochu medu, ktorý má upokojujúce účinky. Čo sa týka ženšenu, kúpte si kvalitný sušený ženšen z bio obchodu alebo overených internetových stránok a popíjajte ráno po prebudení ženšenový čaj. Slnečnicové semienka majte vždy poruke v práci a kedykoľvek dostanete chuť si zafajčiť, siahnite radšej po slnečnicových semienkach. Ovos je veľmi vďačná potravina v boji proti fajčeniu. Okrem toho, že nebudete mať tak časté nutkanie na fajčenie, máte zároveň vďaka ovseným vločkám postarané o každodenné raňajky.
Na zbavenie sa zlozvyku fajčiť sú skvelé aj jablká. Tu ide skôr o krátkodobejšiu, ale mierne drastickejšiu kúru. treba v priebehu 2-3 dní zjesť pár kilogramov jabĺk a vaše telo začne mať k cigaretám odpor.
Ako si vyčistiť pľúca od fajčenia
Dlhoroční fajčiari majú pľúca zjazvené. Po úžasnom rozhodnutí prestať fajčiť je potrebné si pľúca a telo vyčistiť a zbaviť toxínov. Kompletná detoxikácia je síce dlhodobejší proces, ale jednoznačne zato vaše zdravie stojí.
Dôležité je piť dostatok tekutín počas celého dňa, nájsť si na internete recepty na detoxikačné šťavy pre očistu pľúc. Osvedčuje sa najmä ananás v kombinácii s inými potraviny, ktorý má skvelú detoxikačnú a antioxidačnú funkciu. Na rýchlejšie odplavenie nikotínu z tela výborne poslúži hroznová šťava či šťava z grapefruitu a pomaranča.
Pre vyčistenie pľúc sú potrebné aj častejšie pobyty na čerstvom vzduchu a dostatok pohybu. Ideálne sú prechádzky v lese. Naučte sa správnu techniku dýchania a skúste dychové cvičenia.
Presedlajte na zdravý životný štýl. Jedzte zdravé potraviny, dostatok ovocia a zeleniny, pretože vitamíny chránia vaše bunky pred starnutím.
Dúfame, že vám tieto rady pomohli, inšpirovali vás a vy svoj boj s fajčením vyhráte.