Fajčenie je jedným z najzvláštnejších návykov, aký si človek počas svojej histórie vytvoril. Filtrovanie dymu cez pľúca sa stalo obľúbenou zábavkou nejedného z nás. Vieme a cítime, že nám fajčenie škodí, no napriek tomu nie sme schopní len tak prestať. Niečo na tom fajčení nepochybne bude. Je to antistresový účinok alebo 3 minúty pohody, po ktorých ostane len nepríjemná pachuť v ústach?
Odpovedať na otázku „prečo fajčíte“ si viete najlepšie sami. Jedno je však isté, ak čítate tento článok existuje minimálne časť vášho ja, ktorá má už tohto zlozvyku plné zuby. Ako dobre vieme, prestať nie je jednoduché. Chce to pevnú vôľu, motiváciu a sebazaprenie. V tomto článku vás prevedieme jednotlivými krokmi, ktoré vedú k úspešnému zavrhnutiu závislosti na cigaretách a nikotíne.
Vyhrňme si rukávy, ideme na to!
1. Nájdite motiváciu a dôvody
Fajčenie je silný zlozvyk. Pokiaľ ho chcete poraziť a udržať si pevnú vôľu aj v kritických situáciách, ktoré nepochybne prídu, potrebujete si to v prvom rade zrovnať v hlave. Majte jasno v tom, prečo chcete prestať fajčiť. Pádne dôvody budú vašou motiváciou.
- Chcete dosiahnuť lepšiu kondíciu?
- Znížiť riziko pľúcnych ochorení a byť tu pre svoju rodinu čo najdlhšie?
- Alebo sa len budiť bez pocitu, že si nutne potrebujete zapáliť?
Buďte sami k sebe úprimní, povedzte si prečo chcete prestať fajčiť a využite tieto dôvody ako motiváciu.
2. Zbavte sa cigariet, zapaľovačov a zápachu
Ďalším krokom je zbaviť sa všetkých pozostatkov, ktoré po vašej fajčiarskej záľube ostali. Posledná vec, ktorú potrebujete, je nachádzať cigarety v bunde alebo aute. To platí aj pre zapaľovače. Pri pohľade na nich si hneď spomeniete na chuť cigarety. Takisto vyperte svoje oblečenie na ktorom ešte ostal zápach cigaretového dymu, prípadne vytepujte interiér auta.
3. Nikotínová terapia minimalizuje nepríjemné stavy
Nedostatok nikotínu v tele závislého fajčiara spôsobuje bolesť hlavy, zmeny nálady či pocit únavy. Nikotínová terapia môže podstatne znížiť tieto vedľajšie účinky. Skúsiť môžete rôzne možnosti ako nikotínové náplaste, spreje či žuvačky. V prvom štádiu vám môžu pomôcť poraziť nutkanie zapáliť si.
4. Oznámte svojím blízkym, že prestávate fajčiť
Nemusíte teraz obvolať celý telefónny zoznam ani napísať status na facebooku. Pokiaľ sa však rozhodnete prestať fajčiť, je nutné aby o tom vaši najbližší vedeli.
Ide o malý psychologický trik. Keď vyslovíte myšlienku alebo svoj cieľ nahlas, najmä pred rodinou a blízkymi, stáva sa verejným a neostáva už len vo vašej hlave. Na jednej strane dostanete podporu, ktorú budete potrebovať. Na druhej strane máte o dôvod viac, prečo musíte vydržať. Pokiaľ sa vám to nepodarí, nesklamete len seba, ale aj svojich blízkych.
5. Vyhýbajte sa alkoholu a iným spúšťačom
Cigareta ku káve, pivu či pohári vína. Dobre to poznáme a mali sme to radi. S tým je však už koniec a kým si vaše telo aj myseľ zvykne že nefajčí, je potrebné sa týmto spúšťačom vyhýbať. Alkoholový detox telu len prospeje a kávu môžete nahradiť napríklad guaranou alebo maté. Pokiaľ ste zvyknutý fajčiť po jedle, skúste žuvačku alebo prechádzku.
6. Pohyb a zdravá strava
Rozhodli ste sa prestať fajčiť a narušiť tak vašu rutinu. Prečo hneď nepridať ďalšie zdraviu prospešné návyky a nasmerovať tak celkový životný štýl tým správnym smerom? Športujte! Vyberte si šport, ktorý máte radi a baví vás.
Keď uvidíte, ako sa vám kondícia pomaly zlepšuje motivuje vás to a bude to len ďalším dôvodom, prečo s fajčením prestať nadobro. Skúste tiež upraviť svoj jedálniček. Nemusíte byť radikálny. Stačia drobné zmeny, ako napríklad pravidelné raňajky namiesto rannej cigarety.
7. Poraďte sa so svojím lekárom
Tento krok je zámerne až na poslednom mieste. Ide o akýsi plán B, keď už pevná vôľa ani motivácia nestačí. Je však možné, že silní fajčiari budú potrebovať odborné poradenstvo a podporu. Existujú lieky, ktoré pomôžu prekonať úzkosti, depresie či problémy s koncentráciou spôsobené nedostatkom nikotínu v tele. Tieto lieky však môžu mať aj vedľajšie účinky na chuť do jedla a podobne, preto je potrebné sa poradiť so svojím lekárom.
8. Vyčistite si pľúca od fajčenia
Napriek tomu, že naše pľúca často staviame do nepríjemnej pozície a dennodenne znižujeme ich funkčnosť fajčením, pokiaľ prestanete fajčiť stále je tu možnosť obnovenia pôvodného stavu pľúc. Iba 12 hodín po poslednej cigarete sa hladiny oxidu uhoľnatého v krvi vrátia do normálu. To pomáha telu získať kyslík, ktorý potrebuje pre správne fungovanie.
Pre zdravie pľúc sú kľúčové cilie. Ciele sú malé riasinky na povrchu buniek dýchacích ciest. Zabezpečujú prečistenie pľúc a odstraňovanie zvyškov hlienu a iných pľúcnych znečistení.
Regenerácia pľúc začína už po dvoch týždňoch bez fajčenia. Cilie sa regenerujú až po mesiaci a celková doba regenerácie je 9 mesiacov až rok.
Čistenie a regenerácia pľúc po dlhodobom fajčení vyžaduje čas a taktiež úplnú abstinenciu od fajčenia. Cigareta ku víkendovému pivu alebo rannej káve tak nepripadá v úvahu, pokiaľ chcete dostať svoje pľúca do pôvodného zdravého stavu v akom boli, keď ste ešte nefajčili.
Existuje viacero spôsobov, ako môžete regeneráciu pľúc urýchliť alebo podporiť. Pozrite si o tom ako vyčistiť svoje pľúca nie len od fajčenia.
Pasívnym fajčením môžete ohroziť svojich blízkych
Fajčením neohrozujeme len seba, ale aj svojich blízkych. Veľa sa o tom hovorí a všetci to vieme, len si tak nejak úplne neuvedomujeme, že to tak skutočne je. Dym vydychovaný fajčiarom ako aj dym z horiacej cigarety dýchajú všetci v okolí fajčiara, či už sa im to páči alebo nie. Najhoršie je to v uzavretých priestoroch, kde sa dym drží ešte dlho po dofajčení cigarety.
Pokiaľ fajčíte v dome alebo v byte, blahoželáme k úspešnému zhoršovaniu zdravia nie len seba, ale aj všetkých členov domácnosti.
Pár faktov o pasívnom fajčení:
- Nefajčiari vystavení pasívnemu fajčeniu majú zvýšené riziko rakoviny pľúc
- Pokiaľ nefajčiar žije s fajčiarom v jednej domácnosti, riziko je väčšie o 20 – 30 %
- Pasívnym fajčením nefajčiar vdychuje až 7000 chemikálii, vrátane 69 ktoré spôsobujú rakovinu pľúc
- Vyššia pravdepodobnosť ischemickej choroby srdca skoro na rovnakej úrovni ako u fajčiara
Zaujíma vás, prečo je pasívne fajčenie tak nebezpečné a čo môžete urobiť preto, aby ste minimalizovali negatívny dopad vlastného fajčenia pre svoje okolie a blízkych? Potom si prečítajte tento článok venovaný práve pasívnemu fajčeniu.
Prestať fajčiť v tehotenstve je dôležité pre zdravie dieťaťa
Zatiaľ čo pri spomínanom pasívnom fajčení je možné vykonať určité obmedzenia a opatrenia, ktoré ochránia zdravie vášho okolia, pri tehotenstve sa to nedá. Jednoducho buď fajčiť prestanete, alebo fajčením bude trpieť vaše dieťa. Počas tehotenstva sa všetko, čo do seba dáte dostane aj ku dieťaťu. To platí o alkohole, nikotíne či káve.
Kvôli fajčeniu a nikotínu v tele sa k dieťaťu dostáva menej kyslíka, čo ohrozuje zdravý vývoj pľúc dieťaťa. Takisto dochádza k vyššiemu tepu. Srdce dieťaťa bije kvôli nikotínu rýchlejšie, čo taktiež nepodporuje zdravý vývoj a rast.
Mnoho žien ospravedlňuje svoje fajčenie v tehotenstve tým, že by bolo pre nich stresujúce prestať, čo by vo výsledku negatívne ovplyvnilo dieťa. Je pravda, že stresu sa v tehotenstve treba taktiež vyhýbať, no negatívny dopad fajčenia je v tomto prípade omnoho väčší.
Domáce recepty vám môžu pomôcť prestať fajčiť
Pevná vôľa je potrebná a dôležitá, no občas si treba trocha pomôcť. Napríklad domácimi receptami alebo rôznymi trikmi, ktoré pomôžu vášmu telu zmenšiť abstinenčné príznaky po cigaretách, prípadne zlepšiť a urýchliť regeneráciu pľúc.
Potraviny, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť a vyčistiť pľúca:
- Citrusové ovocie – vitamín C je dôležitý, pre fajčiarov ešte dôležitejší. Dostatočný príjem vitamínu C a tekutín, ktoré citrusové plody obsahujú, zlepšia celkovú imunitu, znížia stres a zrýchlia metabolizmus.
- Kajenské korenie – odroda červených jalapeño papričiek má mnoho zdraviu priaznivých účinkov, pričom jedným z nich je aj detoxikácia tela.
- Ovsené vločky – patria k zdravému životnému štýlu, ovsené vločky sú vždy tým správnym štartom do nového dňa. Vločky pomáhajú telu odplavovať škodlivé toxíny, najmä v prvých týždňoch bez cigariet vám pomôžu prečistiť telo a cítiť sa lepšie.
- Reďkovky – môžete ich jesť nakrájané alebo v šaláte, no pre najlepší efekt odporúčame reďkovky odšťaviť a šťavu zmiešať s medom alebo šťavou z citrusového ovocia.
- Hroznová šťava – znova vitamíny a množstvo tekutín. Hroznová šťava pomáha vyplavovať nečistoty a toxíny z tela.
Viac o domácich receptoch, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť sa môžete dočítať v našom článku, kde nájdete konkrétne recepty s detailnými popismi a postupmi.
Môže fajčenie spôsobiť zápal pľúc?
Fajčenie poškodzuje pľúca a znižuje ich prirodzenú obranu voči dýchacím ochoreniam a infekciám. Zápal pľúc môže postihnúť hocikoho, no fajčenie je jedným z rizikových faktorov.
Pravdepodobnejšie však je, že zápal pľúc dostanete pokiaľ trpíte astmou, chronickým ochorením pľúc alebo srdcovocievnym ochorením.
Fajčenie cigariet narúša správne fungovanie imunitného systému a znižuje odolnosť vášho tela nie len voči zápalu pľúc, ale všetkým infekčným a vírusovým ochoreniam.